Postaw na zdrowie

Od dawna skuteczne ...
... od dziś bezpieczne

Zobacz produkt

Świat Kobiety, nr 23, 9 listopad 2004

POSTAWIŁAM NA BAŃKI

Stosowały je z powodzeniem nasze babcie i prababcie. Dziś prawie o nich zapomniano. A szkoda!

W leczeniu wielu dolegliwości bańki naprawdę mogą pomóc. Na dodatek nie mają działań ubocznych, jak niektóre leki, np. antybiotyki.

Dlaczego pomagają

Tradycyjne szklane naczyńka trzeba najpierw ogrzać, aby wytworzyła się w nich próżnia, i szybko przystawić je do skóry – Zostanie ona wessana, a znajdujące się wokól bańki naczynia krwionośne ulegną silnemu przekrwieniu. W ten sposób organizm zostaje pobudzony do zwiększonej produkcji pizeciwcial, które zniszczą drobnoustroje – przyczynę infekcji. Ale to nie wszystko! Bańki zwiększają też ukrwienie chorych tkanek, rozluźniają napięte mięśnie. Dzięki temu w miejscu stanu zapalnego zmniejsza się obrzęk i ból.

Kiedy stosować

Przede wszystkim wówczas, gdy podczas przeziębienia lub grypy dokucza ci męczący kaszel. Bańki pomagają też w leczeniu zapalenia oskrzeli i płuc. jednak zanim je postawisz, zawsze skonsultuj się z lekarzem. Nie w każdej bowiem fazie choroby Inp. przy wysokiej gorączce) są wskazane. Bańki mogą również łagodzić migrenę, bóle reumatyczne i menstruacyjne.

Gdzie stawiać

W zależności od schorzenia, stawia sie je na plecach, bokach, klatce piersiowej, a nawet na brzuchu. Usuwa się je delikatnie po 15-20 minutach (u dzieci po 5-10 minutach), gdy skóra pod nimi zsinieje. Pamiętaj, aby baniek nie stawiać w okolicy serca, brodawek sutkowych, żołądka, nerek i na kręgosłupie.

Dla kogo niewskazane

Z leczenia bańkami powinny zrezygnować osoby z niewydolnością serca, problemami skórnymi, chorzy na astmę. To samo dotyczy zażywających leki przeciwzakrzepowe (np. aspirynę). Takiej terapii, z uwagi na zwiększone ryzyko poronienia, nie mogą też stosować
kobiety w ciąży.

Nie tylko na ciepło

W aptekach, oprócz tradycyjnych ogniowych baniek (cena za 20 sztuk około 30 zł), możesz kupić również:

  • bezogniowe, próżniowe, z gumy – stawiasz je. pociągając za specjalny tłoczek, umieszczony w bańce. Cena za 6 sztuk około 50 zł.
  • akupunklurowe – ściskasz gumową bańkę palcami, a następnie przykladasz ją do skóry (miejsca są wskazane w ulotce i i zwalniasz ucisk. Cena za 4 sztuki około 28 zł.

Próżniowe i akupunkturowe bańki są proste w użyciu. Stosuje się je przy takich samch dolegliwościach, co tradycyjne. Stawianie szklanych baniek wymaga już nieco większej wprawy. Najlepiej więc zwrócić się o pomoc do kogoś doświadczonego, np. pielęgniarki.

Warto wiedzieć.

Gabinety medycyny naturalnej oferują również terapię bańkami magnetycznymi ok. 35 zł za zabieg. Specjalnie namagnesowane igły uciskają określone punkty na ciele (te same, co w akupresurze).