Stare, dobre bańki
Bańki znane są od tysiąca lat. Ich stawianie to lecznicza metoda stosowana przy schorzeniach górnych dróg oddechowych. Byla bardzo popularna w okresie przed wynalezieniem i popularyzacją antybiotyków. Później nieco zapomniana, teraz ponownie jako sprawdzona metoda naturalna wraca do łask (zwlaszcza w dobie nasilających się uczuleń na leki). W aptekach można kupić bańki bezogniowe do samodzielnego stosowania w domu – wygodne i bezpieczne w użyciu. Pamiętaj jednak, że przed postawieniem dziecku baniek zawsze lepiej spytać o rade lekarza.
Sposób działania
Odciążają krążenie krwi wewnątrz klatki piersiowej i sprawiają, że większa jej ilość trafia do tkanki skórnej. Zabieg polega na wysysaniu z małych naczyń krwionośnych (wskutek powstałego w bańce podciśnienia) pewnej ilości białych i czerwonych ciałek krwi. Gdy znajdą się one poza układem krwionośnym. Są traktowane przez system jak ciało obce i stają się bodźcem do wytworzenia ciał odpornościowych i obronny organizmu (przed ciałem obcym organizm się broni). Następuje mobilizacja do walki z infekcją – często zostaje ona zahamowana i ustępuje. Banki spełniają rolę autoszczepionki.
Kiedy stosować
Bardzo ważne, by postawić bańki we wczesnym stadium choroby (wtedy jest największa szansa, ze nie dojdzie do jej rozwoju). Podstawowym wskazaniem jest uporczywy kaszel tchawicowo-oskrzelowy (raczej suchy). Występuje on w infekcjach wirusowych, przeziębieniach, stanach grypowych. Świadczy o tworzeniu się ogniska zapalnego, które wcześnie zaatakowane może ustąpić.
Bańki polecane są dzieciom powyżej drugiego roku życia (młodsze zazwyczaj nie potrafią jeszcze współpracować z osobą stawiającą bańki). Może je stawiać sama mama, babcia lub ktoś z rodziny.
Jak postawić
Szczegółową instrukcję znajdziesz obok. Zanim jednak zabierzesz się do pracy, porozmawiaj z dzieckiem. Uprzedź, że to może trochę boleć. Zadbaj o to, by cały czas ktoś był z Wami (jeśli nie tata, który potrafi rozweselić malca, to chociaż ukochana przytulanka).
Pamiętaj, by przed stawianiem baniek natłuścić plecy dziecka (najlepiej wazeliną lub oliwką pielęgnacyjną). Maluch musi leżeć na brzuszku, a zabieg nie powinien trwać więcej niż 10 minut. Potem przykryj plecy szkraba i zadbaj, by przez kwadrans poleżał. W pierwszej dobie po postawieniu baniek kaszel może się nawet wzmóc (maluch będzie musial odkrztusić gromadzącą się wydzielinę). W następnych powinien ustępować. Jeśli nadal trwa lub się nasila skonsultuj się z lekarzem.