Postaw na zdrowie

Od dawna skuteczne ...
... od dziś bezpieczne

Zobacz produkt

SPOTKANIE 6: Odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania podczas terapii bańkami bezogniowymi.

Już od 2 lat spotykam się z Państwem odpowiadając na pytania dotyczące terapii bańkami bezogniowymi.

Zainteresowanie tematem jest na prawdę ogromne, dlatego pod spotkaniami dotyczącymi przeciwwskazań do stawiania baniek oraz stawiania baniek u dzieci, nagromadziło się po kilkadziesiąt pytań i odpowiedzi.

Ponieważ niektóre pytania ciągle się powtarzają, postanowiłam odpowiedzi na nie skomasować i wyraźnie wypunktować, tak aby łatwiej było odnaleźć interesujące Państwa zagadnienia.

1. Czy można stawiać bańki w trakcie leczenia antybiotykiem? – W CZASIE ANTYBIOTYKOTERAPII MOŻNA BEZPIECZNIE STAWIAĆ BAŃKI!

2. Jak często i ile razy w czasie jednej choroby można stawiać bańki oraz czy można je stawiać w tych samych miejscach? – Można je postawić do 3 razy co 2-5 dni, najlepiej w innych miejscach niż poprzednio, ale nie będzie żadnym błędem, gdy ślady będą na siebie zachodziły.

3. Czy można zastosować WYŻSZE PODCIŚNIENIE, jeśli po zassaniu ok.0,5 cm skóry u dziecka bańki odpadają? – Stopień zassania skóry potrzebny do prawidłowego postawienia baniek, powinien być dobrany indywidualnie do każdego pacjenta. Dlatego strzykawka, przy pomocy której wysysamy powietrze, jest tak skonstruowana, aby w czasie zabiegu można było skorygować podciśnienie panujące w bańce. Niektóre osoby, a szczególnie dzieci wymagają nieco większego podciśnienia. U małych dzieci duży wpływ, będzie miała grubość podściółki tłuszczowej. Nie radziłabym jednak osobom nie mającym wprawy w stawianiu baniek u dzieci poniżej 2-go roku życia, samodzielnego zwiększania podciśnienia, gdyż małe dziecko nie potrafi jeszcze prawidłowo zasygnalizować faktu pojawienia się dużego bólu, który jest powodem do natychmiastowego przerwania zabiegu.

4. Czy terapia bedzie skuteczna jeśli u małego, niecierpliwego dziecka utrzymamy bańki najwyżej 1-2 minuty? – Jeśli po tak krótkim zabiegu pojawią się wyraźne krwiaki, to nawet gdy nie będą one równomierne tzn. jedne bardzo ciemne, a inne ledwie widoczne, zabieg powinien przynieść pożądany efekt.

5. Czy dziecko po postawieniu baniek powinno zostać w domu, czy może pójść do przedszkola? – Jeśli dziecko ma przeprowadzaną kurację uodparniajacą bańkami i jest zdrowe, nie ma żadnych przeciwwskazań, aby na drugi dzień po zabiegu poszło do przedszkola, na spacer lub basen, szczególnie gdy aura jest sprzyjająca. Natomiast jeśli stawiamy dziecku bańki z powodu tzw. przeziębienia, to powinno ono zostać w domu, dlatego że jest chore, a w przedszkolu będzie źródłem infekcji dla innych dzieci.

6. Jak długo powinno się prowadzić terapię uodpadniającą bańkami i jak często je stawiać? – Taka kuracja powinna trwać conajmniej 6-8 tygodni i bańki powinno się stawiać 1-2 razy w tygodniu. Jeśli bańki przez cały czas stawiane są tylko 1 raz w tygodniu terapię można wydłużyć do 10 tygodni. Najlepiej przeprowadzać uodparnianie jesienią i wiosną ze względu na sprzyjającą pogodę, ale kuracja może być również prowadzona zimą.

7. Czy u osób z rozpoznaną chorobą autoimmunologiczną można stosować terapię bańkami? – CHOROBY AUTOIMMUNOLOGICZNE (np. reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń, choroba Haschimoto, cukrzyca typu I, miastenia gravis) SA PRZECIWWSKAZANIEM DO TERAPII BAŃKAMI; istotą leczenia bańkami jest nieswoista ingerencja w układ immunologiczny, nigdy do końca nie wiadomo jak zareaguje organizm, który ma tendencję do nieprawidłowych reakcji w zakresie tego układu.

8. Czy można stawiać bańki u chorych na cukrzycę? – CUKRZYCA TYPU 1, spotykana najczęściej u dzieci i osób młodych, jest chorobąautoimmunologiczną, w przypadku której leczenie bańkami jest przeciwwskazane. Natomiast CUKRZYCA TYPU 2, mająca zupełnie innypatomechanizm, dotycząca najczęściej ludzi w wieku średnim i starszych, nie jest chorobą autoimmunologiczną, lecz jest związana z zaburzeniami metabolicznymi. U osób chorujących na nią można bezpiecznie stosować terapię bańkami.

9. Czy mozna postawić bańki na głowie lub twarzy? –  Nie stawiamy baniek na głowie, gdyż tkanka podskórna jest tam znikoma, a skóra leży prawie bezpośrednio na kości i zabieg będzie nieefektywny – bańka natychmiast odpadnie. Natomiast STAWIANIE BANIEK NA TWARZY JEST ABSOLUTNIE PRZECIWWSKAZANE. Nie można stawiać baniek w okolicy nosa, oczu i ust przede wszystkim dlatego, że te narządy są zaopatrzone w bardzo delikatne i kruche naczynia krwionośne i można wywołać w ten sposób krwotok.

10. Bańki a odchudzanie. Czy stawanie baniek może pomóc w odchudzaniu? Aktualnie nie ma badań stwierdzających jakikolwiek wpływ baniek bezogniowych na samą utratę wagi w procesie odchudzania. Jednak bańki stanowią znaczącą pomoc w redukcji cellulitu. Masaż wykonany za pomocą baniek posiada właściwości redukujące  „skórkę pomarańczową”. Więcej na temat masażu antycellulitowego można przeczytać tu: Masaż leczniczy i antycellulitowy.

 

Komentarze:

  1. Pani Marto!
    Jeśli wynaczynienia krwi po zastosowaniu baniek jest mniejsze niż wcześniej świadczy to jedynie o zmianie przepuszczlności lub zmniejszeniu kruchości naczyń krwionośnych. Dzieje się tak np w przypadku stosowania witaminy C i rutyny, będących składnikami m.in. leku rutinoscorbin, cerutin i innych.
    Mogą też być inne przyczyny tego objawu i nie jest to żadna nieprawidłowość.
    Może Pani wydłużyć czas trzymania baniek nawet do 7-10 minut..
    Pozdrawiam!

  2. dzień dobry! od ok 3 miesięcy stosuję banki u 3,5 letniego dziecka. Na początku stawiania baniek robiły się dość mocno czerwone ślady. ostatnio, pomimo takiego samego zasysania oraz trzymania długości baniek, pozostają ledwo widoczne ślady. Czy to oznacza, że w jakiś sposób organizm sie przyzwyczaił i należy wydłużyć czas trzymania baniek? ( do tej pory trzymałam ok 5 minut)

  3. Panie Dawidzie!
    Zabieg stawiania baniek nie wpływa bezpośrednio na zmiany morfologiczne krwi, a jedynie wpływając w sposób nieswoisty na układ immunologiczny może powodować niewielkie zmiany układzie białokrwinkowym, czyli między innymi na monicyty. Jeśli odchylenia w stosunku do normy są niewielkie, nie należy brać ich pod uwagę.
    Zawsze jednak trzeba pamiętać, że na ilość krwinek białych oraz ich zawartość procentową ma wpływ wiele czynników np to czy pacjent jest na czczo przed badaniem. Podczas nawet niewielkiej infekcji układ białokrwinkowy reaguje natychmiast, czego odzwierciedlenie mamy w zmenności rozmaxiu krwi.
    Pozdrawiam!

  4. Witam,
    Miałem stawiane bańki na podwyższenie odporności, wcześniej przed bańkami miałem robioną morfologię krwi i wszystko było w normie po 3 zabiegach bańkami co 2 dni zrobiłem morfologię i wyszły mi podwyższone monocyty, czy możliwe są nieprawidłowości w morfologii po takim zabiegu?

  5. Pani Sylwio!
    Dziecku z astmą dobrze kontrolowaną można bezpiecznie stawiać bańki, oczywiście poza okresami zaostrzeń. Jeśli ma nawracające nieżyty nosa kuracja uodparniającą bańkami na pewno byłaby bardzo wskazana.
    Proszę natomiast pamiętać, że nie leczymy nigdy wyników, ale pacjenta. Podwyższone miano antystreptizyny czyli ASO bez innych objawów, świadczy tylko o przebytej wcześniej infekcji paciorkowcowej. Należy po prostu spokojnie poczekać kilka miesięcy, aż wynik się znormalizuje.
    Pozdrawiam!

  6. Dzień dobry. Bańkami leczyła mnie moja mama -wielka ich fanka. Oczywiście stawiała ogniowe bańki bo tylko takie były dostępne. Sama stawiam bezogniowe od lat mojej rodzinie. Mam jednak wątpliwość czy przy ustabilizowanej astmie (na tle alergicznym) leczonej od lat można stawiać bańki? I czy 8 latkowi z nawracającym katarem ( z komponentą bakteryjną) można postawić bańki celem obniżenia ASO? Synek ma od momentu wycięcia migdałów ASO ok 700 – nie spada objawów brak CRP i reszta badań w normie. Infekcji łapie niewiele. Co pani o tym sądzi? Ew szczegóły podałabym na maila. Dziękuję i pozdrawiam

  7. Pani Justyno!
    Stawianie baniek nie ma wpływu na morfologię krwi. Podwyższona ilość monocytów mogła być spowodowana przebytą wcześniej lub aktualną infekcją. Czy rozmaz krwi był badany mikroskopowo czy komputerowo? Jeśli komputerowo, to często wyniki są błędne i radzę zrobić kontrolną morfologię z rozmazem ręcznym czyli mikroskopowym.
    Pozdrawiam!

  8. Witam, mój 15miesieczny syn ma stawiane bańki na uodpornienie, w międzyczasie miał wykonywane badania krwi i wyszły dość mocno podwyższone monocyty, czy możliwe są nieprawidłowości w morfologii po takim zabiegu?

  9. Pani Marto F!
    To jaki ślad pozostanie po postawieniu baniek oraz jak długo będzie się utrzymywał zależy od indywidualnych skłonności każdego organizmu. Widocznie Pani Synek ma nieco bardziej kruche drobne naczynia krwionośne – takie osoby mają zazwyczaj większą tendencję do powstawania tzw siniaków po urazach i nie jest to najczęściej spowodowane żadną chorobą. Prawdopodobnie Córeczka ma dużo bardziej odporną ścianę naczyń krwionośnych i aby doszło do wynaczynienia krwi wymagane będzie wytworzenie większego podciśnienia w bańce oraz dłuższy czas zabiegu.
    Proszę spróbować jeszcze raz postawić bańki z uwzględnieniem tych zaleceń.
    Pozdrawiam!

  10. Witam serdecznie,
    Córka bardzo często choruje. Próbujemy wszystkiego. Zaczęłam zgłębiać temat baniek i jestem do nich przekonana. Ostatnio córka złapała infekcje górnych dróg oddechowych. Postawiłam banki. Od razu po postawieniu były ślady jednak po 10 minutach praktycznie zniknęły. Postawiłam też synowi który brzydko kasłal. Ślady były bardzo mocne i utrzymuja się już 10 dni. Sa co prawda jaśniejsze. Czy wszystko jest w porządku? Dlaczego dzieci zareagowały zupełnie inaczej? Córce postawiłam ponownie wczoraj i śladów praktycznie brak.
    Pozdrawiam

  11. Dzień dobry mam pytanie, czy nie ma przeciwwskazań do stawiania baniek w przypadku padaczki objawowej. Dodam, że moja 3 letnia córka ma bardzo rzadko ataki, zaledwie 4-6 razy w roku.
    Dziękuję i pozdrawiam

  12. Dzień dobry,

    nigdzie nie umiem znaleźć informacji w jakich miejscach należy stawiać bańki. Czy to muszą być miejsca z instrukcji – to są chyba te miejsca akupunkturowe? Szukając informacji na to pytanie znalazłam stronę p. Agnieszki Maciąg i tam, pisze ona, że stawia nawet 12 do 18 baniek – oczywiście u dorosłej osoby. W instrukcji przy przeziębieniu są raptem wykorzystane 4 bańki. Czy można więc rozstawić bańki na całych plecach? Jak to jest w przypadku dzieci 2 i 3 lata, znajoma położna zaleciła postawić 4, pod łopatką i nad nerkami po obu stronach, a więc też omijając okolice kręgosłupa. Proszę o radę.

  13. Pani Aniu!
    Wielokrotnie pisałam, że jeśli dziecko ma postawione bańki w celu uodpornienia. nie ma żadnych przeciwwskazań aby w następnym dniu normalnie wychodziło z domu. Również wyjazd gdziekolwiek, szczególnie po tygodniu od zabiegu, nie jest przeciwwskazany.

    Pozdrawiam!

  14. Pani doktor. Zlecone mieliśmy postawienie dziecku 3 latka bańki na uodpornienie. Czy po tygodniu możemy jechać do Zakopanego ?

  15. Pani Katarzyno!
    W większości przypadków znamiona barwnikowe czyli tzw. pieprzyki są niegroźnymi zmianami skórnymi i wynaczynienie krwi w ich otoczeniu nie powinno mieć negatywnych skutków. Proszę jednak obserwować czy po zabiegu nie zmienia się wyraźnie ich morfologia: zmiana koloru na dużo ciemniejszy, wyraźne powiększanie się znamienia i/lub wyraźne zaczerwienienie utrzymujące w najbliższym otoczeniu znamienia dużo dłużej niż na pozostałej skórze. Wtedy konieczna będzie konsultacja dermatologiczna.
    Na przyszłość; proszę jednak omijać przy stawianiu baniek wszystkie miejsca na ciele, które budzą wątpliwość,

    Pozdrawiam!

  16. Witam Pani Doktor,
    Jestem nowym nabywcą baniek bezogniowych. Z racji, iż mąż się przeziębił, postanowiłam je wypróbować. Stawiałam bańki metodą klasyczną wg instrukcji, jednak robiłam to przy ciemniejszym świetle i dopiero po zdjęciu baniek z pleców zauważyłam, że postawiłam niektóre na pieprzykach… Bardzo proszę o informację, czy nie zaszkodziłam tym mężowi, a bardzo się martwię…

    Bardzo proszę o odpowiedź, za którą z góry dziękuję, pozdrawiam

  17. Pani Olu!
    W przypadku stawiania baniek w punktach akupunkturowych należy wykonywać zabieg w ściśle określonym miejscu. Istotą tego zabiegu nie jest tylko uzyskanie wynaczynienia krwi, tak jak w stawianiu baniek sposobem klasycznym, ale pobudzenie organizmu w konkretnym punkcie.
    Dlatego właśnie ślady po akupunkturowym leczeniu bańkami, są zazwyczaj mniej intensywne i nie ma przeszkód, aby za 2 dni powtórzyć zabieg dokładnie w tym samym miejscu.

    Pozdrawiam!

  18. Witam ponownie
    W trakcie stawiania baniek co 2 dzień – dziesięć zabiegów w punktach akupunkturowych nie można uniknąć stawiania baniek w tym samym miejscu co poprzednie. Czy to oznacza, że jednak nie ma przeciwwskazań do stawiania baniek dokładnie w tym samym miejscu co poprzednie?
    Z góry dziękuję i pozdrawiam

  19. Pani Olu!
    Nerwicę można leczyć stawiając bańki w 4 punktach akupunkturowych, których położenie jest dokładnie opisane w instrukcji. Seria powinna składać się z dziesięciu zabiegów wykonywanych co 2 dni.
    Kurację można powtórzyć po miesiącu.

    Pozdrawiam!

  20. Witam
    Czytałam w instrukcji stawiania baniek bezogniowych, że jest możliwość leczenia bańkami nerwicy lękowej. Jak taka kuracja miałaby przebiegać?
    Z góry dziękuję

  21. Pani Fiono!
    Wszystko zależy od rodzaju nowotworu (od jego potencjalnej złośliwości).
    W niektórych przypadkach 3-letni okres remisji uważa się za wystarczający, w innych okres pięcioletni.
    Myślę, że jeśli chodzi o pozbycie się cellulitu i odchudzanie, w tym przypadku zdecydowanie lepszą metodą będzie odpowiednio zbilansowana dieta i gimnastyka.

    Pozdrawiam!

  22. witam:) czy w reemisji raka – 3 lata, można iść na masaż bańką? wiem że zabiegi endermologii są zabronione. bardzo proszę o odpowiedź. pozdrawiam:)

  23. Pani Magdo!
    Nie powinno się smarować pleców spirytusem przed zabiegiem stawiania baniek!!!
    Nie napisała Pani czy stawiane były bańki ogniowe czy bezogniowe . Jeśli ogniowe – mogło dojść do poparzenia skóry spirytusem, mocno rozgrzanym powietrzem znajdującym się w bańce..
    Jednak nie jestem w stanie odpowiedzieć Pani jednoznacznie na pytanie, dlaczego Mąż po 3 miesiącach ma nadal ślady po postawieniu baniek. Być może taka jest specyficzna reakcja jego organizmu i regeneracja tkanek jest u niego dużo dłuższa niż przeciętnie.

    Pozdrawiam!

  24. Dzień dobry, moja mama postawiła dla męża bańki na plecach około 3 miesiące temu i do tej pory mąż ma ślady po nich. Czy przyczyną tego mogło być posmarowanie pleców spirytusem przed stawianiem baniek, czy może że ciśnienienie w bankach bylo za mocne? Co zrobić żeby te
    ślady zeszły? Dziękuję bardzo.

  25. Pani Sylwio!
    To czy powstanie krwiak oraz stan jego nasilenia zależy od kruchości naczyń danej osoby. Widocznie Pani maluch ma wyjątkowo, jak na niemowlę, mocne naczynia i bańki należy trzymać u niego dłużej tj. ok. 5-6 minut.

    Pozdrawiam!

  26. Witam, postawiłam bańki dziecku, które ma skończone 4 miesiące ( waga 7 kg) z powodu zapalenia oskrzeli. Bańki trzymałam ok. 3 minut z dość mocno zassaną skórą. Kiedy skóra była zassana podczas zabiegu była czerwonawa, kiedy zdjęłam bańki nie powstał krwiak. Stawiam od roku bańki drugiemu dziecku , ma 3,5 lata i u niego nigdy nie było takiej sytuacji. Moje pytanie to jaka mogła być przyczyna, że bańki nie dały efektu krwiaka ? Zabieg powtórzyłam za 2 dni i też nie udało się uzyskać krwiaka. Bańki stawiałam pod łopatkami i było to 2 bańki. Nie wydaje mi się aby były zbyt słabo zassane.
    Z góry dziękuję za odpowiedź.

  27. Panie Hiacenty!
    4,5 miesięczne niemowlę może mieć postawione bańki wyłącznie po zbadaniu przez lekarza i na jego zlecenie.
    Ja zazwyczaj zalecam stawianie baniek w domu niemowlętom powyżej 5-6 miesiąca życia.
    W szpitalu dziecko jest pod stałą opieką lekarską i pielęgniarską, dlatego wykonuje się tam, nawet bardzo małym niemowlętom, wiele zabiegów, których wręcz nie wolno wykonywać w opiece ambulatoryjnej.

    Pozdrawiam!

  28. Witam serdecznie. Mój starszy syn (3,5 roku) przechodzi aktualnie zapalenie oskrzeli, lekarz zalecił antybiotyk. Z informacji, które znalazłam na stronie wnioskuję, iż nie jest on przeciwwskazaniem do postawienia mu baniek. Mam jednak pytanie odnośnie młodszego syna (4,5 m-ca), który dzisiaj zaczął kasłać, ma też lekki katar. czy takiemu czteromiesiecznemu niemowlęciu można samemu postawić bańki? Znam przypadek, kiedy miesieczne niemowlę miało postawione bańki w szpitalu, z powodu zapalenia pluc. Dziękuje za odpowiedź.

Comments are closed.