Postaw na zdrowie

Od dawna skuteczne ...
... od dziś bezpieczne

Zobacz produkt

SPOTKANIE 1: Bańki ogniowe a bezogniowe

Stawianie baniek – terapia stara jak świat i właściwie znana przez wszystkich, ale nadal owiana pewną tajemnicą. Nikt nie zaprzeczy, że leczenie przewlekłego zapalenia oskrzeli oraz zapalenia płuc bańkami pomaga w zwalczeniu tej choroby. Jednak na czym dokładnie polega ich działanie, orientuje się znikomy procent ludzi.

Dlatego codziennie, zalecając moim pacjentom bańki, odpowiadam wielokrotnie na pytanie: czy bańki bezogniowe, które są dostępne w każdej aptece i bardzo łatwe w użyciu, są równie skuteczne jak bańki ogniowe? Odpowiedź jest prosta: tak! Ponieważ istotą działania baniek jest wytworzenie w jej wnętrzu podciśnienia, dzięki któremu dochodzi do zassania skóry i tkanki podskórnej. Nie ma więc znaczenia, w jaki sposób to podciśnienie uzyskamy – czy poprzez ogrzanie powietrza płomieniem, czy poprzez wyssanie go przy pomocy specjalnej pompki.

Równie częste pytanie: czy można zamiennie stosować gumowe bańki chińskie?
Właściwie nie ma przeciwwskazań – tam podciśnienie wytwarzamy poprzez ściśnięcie bańki. Jednak nie możemy wtedy dokładnie kontrolować grubości wessanej skóry i tkanki podskórnej, tak jak to robimy
w przypadku stosowania baniek szklanych. Szczególnie precyzyjne są te bezogniowe, z nowoczesną pompką, która pozwala na dokładną kontrolę wytworzonego w bańce podciśnienia.

Kolejne częste pytanie to: czy to, że u jednej osoby „ślady” po postawieniu baniek są ciemno
bordowe, a u drugiej ledwie widoczne, świadczy o ciężkości choroby?

U podstaw tego pytania leży ludowy przekaz, który mówi, że bańki „wysysają złą krew” lub „wyciągają z ciała chorobę”. I tutaj przyszedł czas na naukowe wyjaśnienie zasady działania terapii próżniowej: wciągnięcie skóry i tkanki podskórnej do wnętrza bańki powoduje pęknięcie drobnych naczyń krwionośnych i wydostanie się poza nie pewnej ilości krwi, tworząc widoczny krwiak. Ta krew odbierana jest przez system obronny organizmu jako „ciało obce” i staje się silnym bodźcem do wytworzenia dużej ilości przeciwciał odpornościowych, co wspomaga np. leczenie przewlekłego zapalenia oskrzeli lub zapalenia płuc. Przygotowane są one do walki z wrogiem, napotkawszy jedynie własną krew, kierują swoje siły przeciwko chorobie. To jest właśnie istota autohemoterapii czyli nieswoistej autoszczepionki.

To wyjaśnienie pozwala zrozumieć, że na intensywność koloru krwiaka po bańce ma wpływ tylko prawidłowe jej postawienie oraz ewentualnie osobniczo zmienna elastyczność naczyń krwionośnych. Zgodzę się jednak ze stwierdzeniem, że ich kruchość może wzrastać w różnych chorobach.

Może właśnie ze względu na tak małą wiedzę o terapii próżniowej i autohemoterapii, metoda ta była odsądzana od czci i wiary w latach 70- i 80-tych ubiegłego wieku. Na szczęście, gdy ja zaczynałam swoją karierę lekarską w pierwszej połowie lat 90-tych, terapia bańkami zaczęła wracać do łask.

Bardzo często, w Oddziale Dziecięcym, gdzie pracowałam robiąc swoją pierwszą specjalizację, zlecaliśmy stawianie baniek dzieciom z trudno leczącymi się zapaleniami oskrzeli i płuc. Wtedy używaliśmy – jedynie dostępnych – baniek ogniowych. Pojawienie się baniek bezogniowych powitaliśmy jak zbawienie.

Leczenie przewlekłego zapalenia oskrzeli stało się znacznie łatwiejsze. Wreszcie przestaliśmy się bać o poparzenie dzieci. Ponadto, zaostrzające się wciąż przepisy sanitarne nie pozwalały na używanie otwartego ognia w lecznictwie zamkniętym.

Muszę przyznać, że zazwyczaj łatwiej mi przekonać do korzystania z baniek bezogniowych ludzi młodych. Starsi, przyzwyczajeni od lat do stosowania baniek ogniowych, często uważają, że są one lepsze w działaniu. To tak jak ze stosowaniem pieluch tetrowych i pieluszek jednorazowych – z bliżej nieznanych przyczyn nasze Mamy i Babcie uważają, że tetrowe ciągle prane i wielogodzinnie prasowane są lepsze. Wszystkie Młode Mamy wiedzą, że pieluchy jednorazowe pozwalają zaoszczędzić mnóstwo brakującego przy małym dziecku czasu. Ponadto, w dobie potwornie drogiej energii elektrycznej, wody i detergentów, pozwalają na duże oszczędności w budżecie domowym.

Proszę mi wierzyć – raz nabyte bańki bezogniowe będą dobrze służyły rodzinie przez całe życie.

Komentarze:

 1. Pani Ewelino!
  Ponieważ te same pytania umieściła Pani również w komentarzu do Spotkania 2: Stawianie baniek u dzieci – tam znajdzie Pani odpowiedź.

  Pozdrawiam!

 2. Witam. Zakupiłam Państwa bańki bezogniowe. Moja trzyletnia córka od września (czyli pójścia do przedszkola) ma ciągle jakieś infekcje. Generalnie katar i kaszel non stop (było też zapalenie oskrzeli). Aktualnie też mam kaszel i katar- dolne drogi oddechowe są czyste, a lekarze mówią, że kaszle bo spływa katar z nosa. Wczoraj (środa) postanowiłam postawić jej bańki, bo do przedszkola w takim stanie nie mogę jej puścić, a leczenie syropkami, aerozolami do nosa nie przynosi efektów. Postawiłam je dwie bańki mniej więcej w punkcie PM 13. I właśnie odnośnie tych punktów ma pytanie- zgodnie z instrukcją ze str. 17 na przeziębienie bańki stawia się w trzech punktach – PM 13 , GRT 12 i GRT 13. Z czego te dwa ostatnie, jak wynika z rysunku znajdują się na kręgosłupie… A z tego co czytam, na kręgosłupie nie powinno się stawiać baniek. Więc jak to jest? Pytanie drugie czy w piątek lub sobotę mogę postawić jej dwie kolejne bańki?I czy stawić je w tym samym punkcie co te postawione w środę, czy ciut wyżej lub niżej śladów? Ile dni dziecko nie powinno wychodzić z domu po postawieniu?
  Pozdrawiam serdecznie i liczę na szybką odpowiedź:)

 3. Pani Mario!
  Pani pytanie jest zbyt enigmatyczne. Nie podała Pani nawet czy problemy z libido ma mężczyzna czy kobieta!

  Pozdrawiam!

 4. Pani Agnieszko!
  Decyzję o postawieniu baniek 5-miesięcznemu dziecku może podjąć tylko lekarz po zbadaniu go.
  Proszę wykazać jednak zrozumienie dla lekarzy i pójść z dziećmi na wizytę do przychodni. W sezonie infekcyjnym lekarz przyjmuje przeciętnie 30-50 dzieci dziennie. Wizyty domowe zarezerwowane są dla ciężko chorych dzieci lub gdy matka jest również obłożnie chora i nie może przyjść z dziećmi do przychodni. Inaczej lekarzowi po prostu brakłoby doby na zbadanie wszystkich swoich małych pacjentów w ich domach.

  Pozdrawiam!

 5. Mam pytanie do pani Doktor..Izabeli. Jeżeli mój synek 5-mieśięczny miał gorączke przez 2 dni,tzn,w niedz.,i poniedz.teraz już gorączka ustąpiła,ale nadal ciężko oddycha ,słysze chrapanie ,ale bardziej w gardle niż w brzuszku tzn.w płucach.Czy moge małemu postawić choć 2 bańki na 3minutki,na pleckach,czy mu to nie zaszkodzi,mam akurat ogniowe.Mały też zjadł tylko mi mleko z butelki,a wogle nie chce jeśc kaszki,obiadku,takiego posiłku gęstego.Dodam że moja 2,5letnia Izabela też miała gorączke ,teraz tylko fluki z noska lecą.Robie im inchalacje non stop,to na chwile mają ulge.Od dwóch dni chciałam zamówić wizyte domową z przychodni,to raczej panie niechętnie do tego podchodzą,i jutro znowu będe dzwonić może łaskawie ktoś przyjdzie.Prosze o podpowiedz.

 6. Panie Piotrze!
  Jeśli po postawieniu baniek nie pozostał u Pana żaden ślad, to znaczy, że zabieg nie był prawidłowo wykonany. Natomiast jeśli ma Pan nawet niewielkie ślady, to w nomenklaturze medycznej można je nazwać krwiakami, pomimo ich znikomej intensywności.

 7. Nie ma obowiązku zostania w domu, chyba że jest się przeziębionym – wtedy się nie wychodzi na zewnątrz. W najnowszym wpisie na blogu, wspominamy o tym.

 8. Czy po postawieniu Baniek bezogniowych trzeba siedzieć w domu, tak jak po tradycyjnych bankach i jak długo?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *